Projekty wnętrz - inspiracje, aranżacje, pomysły
Dekoracje okienne
Dobrze dobrane okna – ich kształt, wielkość oraz kolorystyka – są kluczem do tego, jak odbieramy elewację domu, a w konsekwencji cały budynek na zewnątrz. Okna są też istotnym elementem aranżacji wnętrz. Duże wpuszczą więcej światła i pozwolą mieć lepszy kontakt z otoczeniem, ale będą też bardziej wymagające, jeśli chodzi o ich dekorację. Mniejsze mogą mieć wbrew pozorom równie dużo wymagań, gdyż ich udekorowanie często zdecyduje o ostatecznym odbiorze pomieszczenia – jako przytulnego, stylowego, bądź bez wyrazu
Sztuka dekoracji
Sztuka wyboru, umiar i wyczucie bywają kluczowe w przypadku dekoracji okien. Najlepiej rozpocząć od określenia potrzeb, nie tylko okna, ale całego pomieszczenia. Pod uwagę trzeba wziąć jego kolorystykę, styl i wielkość. Ważne będą również cechy samych okien - czy są duże, czy zapewniają kontakt z otoczeniem, czy zależy nam na ich zasłonięciu czy wyeksponowaniu. W zależności od indywidualnych upodobań i potrzeb można wybierać spośród szerokiej gamy możliwości - firan, zasłon, rolet, żaluzji, karniszy i innych dodatków. W sztuce dekorowania jedynym ograniczeniem bywa nasza własna wyobraźnia.
Okienne wystroje
Niezależnie od tego, jakie są okna w naszym domu - idealne, czy wymagające aranżacyjnego szlifu - ich image można dostosować do jednolitej koncepcji estetycznej (zakładającej kolorystykę, styl, indywidualne upodobania domowników) dla całego wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że okna "dobrze ubrane" to nie tylko firany i zasłony, a również odpowiednio dobrane karnisze i żaluzje.
Dobór tkanin
Dobrze jest uwzględnić obecność różnych tkanin w jednym pomieszczeniu - tych okiennych, ale też obiciowych, które powinny współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Brak harmonii pomiędzy fakturami i wzorami tkanin w jednym miejscu może być bowiem przyczyną estetycznego chaosu i niepotrzebnego dysonansu. Zaś umiejętnie dobrane pomogą dodać wnętrzu lekkości, przytulności lub wyrafinowania - wedle potrzeb. Czasami wystarczy podpatrzeć jak radzą sobie inni, aby przy niewielkim budżecie dokonać widocznych zmian. Sztuką dekoracji jest bowiem tworzenie iluzji i nastroju w salonie, gabinecie lub sypialni. Każde pomieszczenie można bowiem poddać metamorfozie i wydobyć jego prawdziwy charakter.
Rodzaje przysłon
Okna powinny zdobić i dopełniać wystrój całego pomieszczenia. Bardzo charakterystyczne i ostatnio popularne są różne rodzaje rolet szytych na miarę. Wykonane z tkanin o różnej fakturze i ciężkości mogą pełnić rolę firany lub zasłony, albo uzupełniać któryś z wymienionych elementów. Rolety można wyposażyć w specjalne listwy lub linki, które umożliwią ich łatwe podnoszenie (w pionie). Dodając zaś poziome tuneliki z usztywniającymi je pręcikami zyskają możliwość układania prostych, równoległych fałd. Ten rodzaj stor znany jest jako rolety rzymskie. Można je uszyć z dowolnej tkaniny, dodać szelki, falbany lub inne ozdoby. Są bardzo wygodne i estetyczne, stąd pewnie ich duża popularność. Dodatkowo marszczone są rolety austriackie i weneckie, w których tkanina układa się zarówno w poziomie, jak i w pionie. Bardzo ozdobne i charakterystyczne w zależności od rodzaju tkaniny mogę pełnić rolę firan, zasłon lub wyłącznie dekoracji. Najbardziej ozdobne i okazałe są jednak rolety festonowe, które marszcząc się w pionie i poziomie na całej długości i mając sporo buf oraz falban, nadają się do wnętrz stylowych, okazałych i reprezentacyjnych. Podobne techniki można z powodzeniem stosować na oknach pionowych, jak też połaciowych, które znajdują się w większości nowo budowanych domów jednorodzinnych.






