Dom pasywny a dom energooszczędny – czym się różnią?
Domy energooszczędne i pasywne to oferta skierowana do ludzi otwartych na nowe rozwiązania, którym zależy na niskich kosztach eksploatacji domu, a także na poszanowaniu środowiska naturalnego.

Dom energooszczędny
To dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także aktywnie ją pozyskuje ze źródeł naturalnych – słońca, ziemi i wody. To dom zaprojektowany tak, aby straty pozyskanej energii były jak najmniejsze. Im bryła budynku bardziej zwarta i prosta, tym mniej przegród zewnętrznych, przez które ciepło ucieka z budynku, a w efekcie niższe koszty energii potrzebnej do ogrzania domu. Zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energię jest niższe niż w przypadku tradycyjnego budynku i wynosi do maksymalnie 70 kWh/m2 rocznie. Ważna jest gruba warstwa dokładnie położonej izolacji, dzięki której budynek jest doskonale chroniony przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Przy tak szczelnej termoizolacji niemal koniecznością jest instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która zapewni dobrą jakość powietrza, jego właściwą wentylację i wymianę. Dom energooszczędny jest wyposażony w źródło ciepła – tradycyjny piec na paliwo stałe lub nowoczesny system grzewczy np. pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Systemy wspomagające energooszczędność domu to m.in.: panele solarne do podgrzewania wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną w elektryczną, wykorzystanie deszczówki w celu oszczędzania wody pitnej, przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Dom pasywny
Funkcjonuje bez aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji – dom ogrzewa się i wychładza sam. Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku pasywnego nie powinno przekraczać poziomu 15 kWh/(m2/rok). Łączne zapotrzebowanie energii pierwotnej na ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody oraz działanie urządzeń domowego użytku nie może przekraczać 120 kWh/(m2/rok). Projekt domu pasywnego zakłada maksymalną szczelność, wręcz hermetyczność. Wymóg szczelności w budynku pasywnym określany jest na poziomie n50 ≤ 0,6 h-1, oznacza on, że w ciągu godziny przez wszystkie szczeliny domu nie powinna przepłynąć większa ilość powietrza niż wynosząca 60% jego kubatury. Wiąże się z tym niemożność zastosowania w domu pasywnym okien dachowych oraz kominka (mógłby zostać użyty jedynie kominek o specjalnej konstrukcji i o mocy 3 kW). Projektując dom pasywny, należy przewidzieć możliwości pozyskiwania energii słonecznej z zewnątrz.
Może Cię zainteresować:
-
Recepta ENERGO
Zastosowanie rozwiązań zawartych w recepcie energo przynosi energooszczędność domu, zmniejsza koszty ogrzewania, zapewnia jednocześnie efektywność ekonomiczną oraz najwyższy komfort użytkowania.