Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Sfinansuj budowę
Gdzie szukać oszczędności?
Koszty budowy domu można ograniczyć, zamieniając konkretne elementy wykończeniowe budynku na inne, tańsze rozwiązania. Analizując poszczególne składowe, znajdziemy wiele miejsc, gdzie możemy zaoszczędzić. Bardzo istotne jest zrównoważenie trwałości wybranych materiałów z estetyką całego domu. Planując budowę, warto przyjąć zasadę – oszczędności tak, ale nie kosztem jakości. Pamiętajmy, że wybór sprawdzonych rozwiązań, spełniających wysokie standardy, gwarantuje długoletnią trwałość oraz oszczędności z tytułu eksploatacji budynku.
Co wpływa na koszty budowy?
ARCHITEKTURA
Dzięki odpowiedniej architekturze budynku można zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię. Projekt maksymalnie wykorzystujący energię promieniowania słonecznego pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu. Zwarta bryła, brak lukarn, wykuszy i balkonów to także oszczędność – łatwiejsze wykonanie, a co za tym idzie – mniejsze koszty budowy. To także zminimalizowane ryzyko występowania mostków termicznych, a więc w perspektywie użytkowania – oszczędności z tytułu eksploatacji domu.
MATERIAŁY
Od właściwie dobranych materiałów budowlanych zależą najważniejsze cechy budynku, takie jak trwałość, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz estetyka. Rozsądne na tym etapie realizacji inwestycji, wydaje się ograniczenie w pierwszej kolejności elementów, które nie wypływają na koszty eksploatacji domu – można zrezygnować np. z okładzin drewnianych lub kamiennych i wybrać prosty zabieg jak zmiana koloru i faktury fragmentu elewacji, który będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, a pozwoli uzyskać równie atrakcyjny efekt estetyczny.
Co wpływa na koszty eksploatacji?
IZOLACJE
Podczas budowy domu, najczęściej zwraca się uwagę na dwa typy izolacji: termiczną i przeciwwilgociową. Pierwsza ma decydujący wpływ na koszty ogrzewania, a druga na trwałość techniczną samego obiektu. Oszczędzanie na izolacjach przeciwwilgociowych (przeciwwodnych) nie jest dobrym pomysłem z uwagi na duże trudności techniczne oraz koszty ich naprawy. Należy pamiętać o ciągłości izolacji – dzięki optymalnie wybranym rozwiązaniom, można znacznie ograniczyć zapotrzebowanie całego budynku na energię grzewczą oraz zapewnić ekonomiczną eksploatację domu.
INSTALACJE
Największe koszty utrzymania budynku generuje ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Podejmując decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania, należy wziąć pod uwagę koszty zakupu paliwa, dostępność źródła energii na danej działce oraz sposób obsługi kotła. Ważnym aspektem jest również wybór odpowiedniego systemu wentylacji, a priorytetem – tanie pozyskiwanie energii.
