Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Zanim zaczniesz
Analiza kosztów budowy domu – od czego zacząć?
Jeżeli chcemy zrealizować inwestycję, która będzie ekonomiczna w budowie oraz w późniejszej eksploatacji, warto zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań i podjąć przemyślane decyzje, dzięki którym możemy uniknąć pokaźnych kwot za jej wykonanie. Podpowiadamy, jak skutecznie zaplanować budżet, gdzie zaoszczędzić i jakich rozsądnych wyborów dokonać, aby realnie obniżyć koszty budowy.

Wybór działki
Planując budżet przyszłej inwestycji, przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniej działki – to na niej stanie nasz przyszły dom. O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie. Analizując zakup konkretnej działki należy zapoznać się z jej księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp uzyskamy w wydziałach ksiąg wieczystych Sądów Rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, pod adresem: http://ms.gov.pl/.
W księdze wieczystej należy sprawdzić m.in.:
- kto jest właścicielem nieruchomości?
- czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?
- czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Następnym krokiem będzie wizyta w Urzędzie Gminy, która pozwoli nam zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), precyzyjnie określającym warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostępny w Urzędach Miasta lub Gminy, szczegółowo określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu – zapisy te są niezmienne i według nich należy kształtować przyszłą zabudowę. Jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy również uzyskać informacje, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
Aby zmniejszyć koszty budowy przyszłego domu, trzeba także zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie terenu, położenie domu względem drogi dojazdowej i zadbanie o krótkie podjazdy oraz dojście do budynku. Warto również sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności.
Ważne! Każda umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Czytaj również:
-
Jak zaoszczędzić podczas budowy domu?
Planowanie budowy domu jednorodzinnego to droga pełna wyzwań i wątpliwości. Jednym z najważniejszych kryteriów jest znalezienie kompromisu między oczekiwaniami inwestora a możliwościami jego portfela. Poszukiwania [...]