Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Zanim zaczniesz
10 kroków – od projektu do budowy domu
Po znalezieniu wymarzonego projektu domu jednorodzinnego czeka na inwestora nie lada wyzwanie – budowa. Podpowiadamy, jakie kolejne czynności należy podjąć i jakie warunki spełnić, aby proces ten przebiegał bez zakłóceń.
10 kroków
1. Należy złożyć zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót. Zawiadamia się organ wydający pozwolenie na budowę – trzeba to zrobić co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem prac na budowie. Do zawiadomienia dołącza się również pisemne oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania nią.
Do składanego wniosku o pozwolenia na budowę należy dołączyć:
– 4 egzemplarze projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami - opracowane zgodnie z ustaleniami Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, wymogami ustawy, innymi przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej (wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane)
– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
– decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu lub wypis z planu miejscowego
– specjalistyczną opinię wydaną przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną wskazaną przez właściwego ministra dotyczącą projektów budowlanych zawierających nowe nie sprawdzone w krajowej praktyce rozwiązania techniczne nie znajdujące podstaw w przepisach i Polskich Normach
– upoważnienie udzielone pełnomocnikowi działającemu w imieniu inwestora.
2. Trzeba zarejestrować dziennik budowy w urzędzie wydającym pozwolenie na budowę, najczęściej jest to starostwo powiatowe:
– na placu budowy należy umieścić tablicę informacyjną budowy – musi być widoczna!
– należy odpowiednio zabezpieczyć teren budowy
3. Geodeta (uprawniony) musi wytyczyć budynek na działce i dokonać stosownego wpisu w dzienniku budowy. Warto zatrudnić swojego inspektora nadzoru budowlanego, który w imieniu inwestora będzie sprawdzał jakość wykonanych prac i dokonywał stosownych wpisów w dzienniku budowy.
4. Rozpoczęcie prac ziemnych i realizacja kolejnych etapów inwestycji.
Cały proces budowy i jego poszczególne etapy muszą być odnotowywane w dzienniku budowy.
5. Trzeba zgłosić wykonanie przyłączy i sieci wewnątrz budynku. Zgłoszenia składa się w zakładzie gazowniczym, energetycznym i telekomunikacyjnym, wodociągach itp. Każdy zakład protokolarnie dokonuje odbioru danej instalacji i przyłączenia do sieci głównej.
Aby mieć wodę, prąd czy gaz, należy zawrzeć stosowne umowy o dostawę mediów.
6. Należy poddać weryfikacji przewody kominowe – protokół kominiarski.
7. Powykonawcza inwentaryzacja budynku – sprawdzenie, czy został wybudowany zgodnie z planem.
8. W Wydziale Geodezji należy uzyskać zaświadczenie o nadaniu właściwego numeru posesji.
9. Należy zawiadomić urząd (organ wydający pozwolenie na budowę) o zakończeniu budowy – trzeba to zrobić co najmniej na 21 dni przed przystąpieniem do użytkowania.
10. Meldunek – wystarczy zgłosić się do Wydziału Ewidencji Ludności (we właściwym Urzędzie Miasta lub Gminy).
ZAPYTAJ | SKONSULTUJ | POZNAJ SZCZEGÓŁY
Dział Adaptacji Pracowni Projektowej ARCHIPELAG
Czytaj również:
-
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki?
Zanim marzenia przemienimy w fundamenty pod nasz wyjątkowy dom, warto zastanowić się na wyborem odpowiedniej działki. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?