Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Strefowanie temperaturowe
Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną oraz wspomóc efektywność funkcjonowania systemu grzewczego. Wnętrza powinny zostać rozplanowane zgodnie ze stronami świata i wynikającymi z tego zmianami nasłonecznienia. Najwięcej światła dziennego wymagają pomieszczenia strefy dziennej – salon, pokoje do pracy i nauki, a także taras. Planując położenie sypialni warto uwzględnić indywidualne preferencje mieszkańców – pokoje dla osób wstających wcześnie rano najkorzystniej jest umieścić od wschodu, a dla domowników lubiących dłużej pospać – od zachodu. Wszelkie pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, a także garaż czy wiatę garażową należy usytuować od północnej lub ewentualnie wschodniej strony.
Analiza stref termicznych
Poszczególne zespoły pomieszczeń w budynku jednorodzinnym mają określoną temperaturę obliczeniową.
Strefa zimna nieogrzewana (kolor niebieski): temperatura 5-8°C
Nieogrzewana, mieści pomieszczenia nieprzeznaczone do pobytu ludzi. Znajdują się tu garaże, schowki i pomieszczenia na sprzęt ogrodowy, sportowy, domowy itp. Pomieszczenia te zlokalizowane są często za garażem lub w jego sąsiedztwie. Ze względu na brak ogrzewania wskazane jest, aby ta część została oddzielona termicznie do części mieszkalnej.
Strefa chłodna gospodarcza (kolor zielony): temperatura 12-16°C
Mieści pomieszczenia przeznaczone do czasowego pobytu ludzi. Strefa ogrzewana. Znajdują się tu pomieszczenia gospodarcze, kotłownie i spiżarki zlokalizowane w strefie mieszkalnej.
Strefa komfortu i ciepła (kolor żółty): temperatura 20°C
Mieści pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt mieszkańców. Znajdują się tu: pokoje dzienne, pokoje, sypialnie, kuchnie, jadalnie, gabinety, przedpokoje.
Strefa najcieplejsza (kolor pomarańczowy): temperatura 24°C
To pomieszczenia sanitarne, w których panuje wysoki komfort cieplny – łazienki i pokoje kąpielowe. Warto zadbać o zblokowanie występujących w nich pionów kominowych.

Schematyczne rozmieszczenie pomieszczeń w domu
- strona południowa: pokój dzienny, jadalnia, pokoje pracy i nauki, sypialnie, taras
- strona północna: kuchnia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, przedpokoje, garderoby, garaż
- strona wschodnia: kuchnia, sypialnie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, przedpokoje, garderoby, garaż
- strona zachodnia: pokój dzienny, sypialnie, taras
- centralnie: łazienki, wc
- zblokowane: łazienki, wc, pralnie, kotłownie
- nieogrzewane strefy buforowe: np. garaż nieogrzewany i oddzielony termicznie od ogrzewanej części budynku
Rozmieszczenie pomieszczeń w projekcie domu Armando G1 ENERGO
Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: salon z jadalnią, dwie sypialnie
Centrum domu: strefa komunikacyjna: hol
Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: garaż, kotłownia, łazienka, kuchnia z niewielką spiżarnią.
Zblokowana część sanitarno-techniczna: łazienka, kotłownia i garaż mają wspólny trzon kominowy.

Rozmieszczenie pomieszczeń w projekcie domu Niki II G1 ENERGO:
Parter:
Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: salon z jadalnią, sypialnia
Centrum domu: strefa komunikacyjna: korytarz z klatką schodową
Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: garaż, łazienka, kotłownia, kuchnia z niewielką spiżarnią
Zblokowana część sanitarno techniczna: łazienka i kotłownia mają wspólny trzon kominowy
Poddasze:
Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: dwie komfortowe sypialnie
Centrum domu: strefa komunikacyjna: korytarz
Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: łazienka i pomieszczenie gospodarcze - oba pomieszczenia mają wspólny trzon kominowy, który jednocześnie obsługuje dwie kondygnacje

Strefy buforowe
Strefy buforowe to grupy pomieszczeń (np. garaż, schowek i pomieszczenia gospodarcze) niewymagające napływu promieni słonecznych, zlokalizowane w jednym punkcie domu, najlepiej w chłodnej i zacienionej północy. Ten fragment budynku może być nieogrzewany, np. gdy znajduje się tam garaż czy pomieszczenie gospodarcze, powinien jednak zostać zaizolowany termicznie zarówno od zewnątrz, jak i od części mieszkalnej. Dzięki temu w strefie buforowej jest zimniej niż w innych pomieszczeniach, lecz na pewno cieplej niż na zewnętrz domu. Korzyść z takiego rozwiązania jest podwójna: nie trzeba tracić energii na ogrzewanie pomieszczeń, które tego nie wymagają, a cała część mieszkalna jest skutecznie chroniona przed zimnem dzięki grubej warstwie izolacji. Taką strefą może być także nieużytkowe poddasze.
Może Cię zainteresować:
-
Bryła domu energooszczędnego
Odpowiednia architektura budynku to klucz do energooszczędności. Najlepsze parametry energooszczędne uzyska budynek, którego współczynnik kształtu, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku [...]
-
Architektura słoneczna
Projekt domu maksymalnie wykorzystujący możliwości promieniowania słonecznego pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem i oświetleniem.